Floraletter font – gratis
Min tredje font, döpt till Floraletter, ger jag härmed ut som gratismaterial. Jag gjorde den för säkerligen ett par år sedan – utvecklingen går ju som tur är framåt, så för mig börjar den nu kännas sisådär. Tycker ändå att den funkar hyfsat i normalstor teckengrad och i löpande text, vilket också var tanken.
Floraletter är en font i stilen kalligrafisk handstil skulle man nog kunna säga. Den är tillverkad genom direkt skrift på ritplattan och in i redigeringsprogrammet. Den är troligen mitt sista font-experiment med denna snabbmetod.
Ladda hem Floraletter font
Ladda hem zip-filen med länken längst ner i inlägget.
Filen du laddar hem består av två filer, en .ttf och en .otf. Installera teckensnittet genom att packa upp zip-filen, dubbelklicka på en fontfil och klicka på knappen Installera i Windows font-visningsprogram. Alternativt – kopiera ttf- eller otf-filen direkt till mappen c/windows/fonts.
