Ändra volym på del av spår
Verktyget Envelope
Med verktyget Envelope kan du ändra volymen i en del av ett spår. Du kanske vill ha med inledningen i ett nästkommande spår, men inte att det är så framträdande. Att tona in i det här fallet får inte riktigt samma effekt, eftersom volymen då stegras in mot spårets start.
Så här använder du Envelope
Hämta verktyget i verktygspanelen upp till vänster i programfönstret (mittenknappen första raden).
För att ändra volymen i början på ett spår behöver du klicka på tre ställen. I spårets början, vid volymändringens slut, samt där volymen ska vara som vanligt.
Dra sedan handtagen vid 1 och 2 nedåt (som pilarna vid 3 visar). Handtagen vid 3 ska vara i normalt läge.

Ska du ändra volymen mitt i ett spår, behöver du således klicka in fyra handtag. Två som reglerar normal volym på varje sida, samt två inre som reglerar delen du ska sänka/höja volymen på.



