Organisera dina teckensnitt
Jag har tittat på två olika program för att organisera och hantera mina teckensnitt. De börjar bli några stycken nu och jag har saknat ett bra program för att kunna bläddra genom dem och titta på dem på ett enkelt sätt.
Hittade två program, ett enklare och ett lite mer avancerat. Det ena är gratis och det andra får man testa gratis under en begränsad period.
Font Xplorer 1.2.2
Ett enklare program där du kan titta på fonter från olika mappar. Mappadresserna kan lagras i programmet så att du via en meny kan växla mellan dessa. Även möjlighet till olika utskriftslayouter om du vill skriva ut en provkarta med fonter.
Jag hittade även en funktion för att filtrera visningen av fonterna. Du kan exempelvis välja att enbart titta på symboler/dingbats.
Main Type 2.1
Det här programmet kan användas under en begränsad prövotid. Riktigt bra programlayout för bläddring i mappar, egen provskrift och utförligt information om varje teckensnitt.
En sak jag gillar är möjligheten att gruppera fonterna i egna kategorier, samt de olika sorteringsmöjligheterna. Snygga utskriftslayouter för tydlig översikt av varje teckensnitts egenskaper och innehåll.
2009-08-03 (20:24)
Typografi och teckensnitt

[...] I ett tidigare inlägg skrev jag om ett par gratis fontprogram, vars syfte är att organisera och visa dina installerade teckensnitt. Dessa program är även ett bra alternativ för att kunna skumma genom en teckenuppsättning och se vilken tangent som gör vilket tecken i en dingbat-font. Jag använder själv Main Type och tycker det fungerar utmärkt. [...]