Arkiv 2010

Tomb Raider 9 släpps nästa år

Till min stora glädje kommer det att under nästa år släppas ännu ett Tomb Raider-spel (PC, Xbox360 och PS3). Än finns inga uppgifter om när under året det kommer att släppas, men huvudsaken är att det är på gång!

Uppgifterna om spelet är ännu ganska inofficiella, men en del finns att läsa på nätet här och där. Det har även släppts lite bilder som ser väldigt lovande ut.

Tid 2010-12-22 Kategori Tomb Raider Läs hela Läs hela inlägget Kommentera Kommentera

Ny logotype för Kreativ Hälsa

Ett av mina grafiska uppdrag här under senhösten var att ta fram en ny logotype till företaget Kreativ Hälsa. Företaget jobbar med coaching, personlig utveckling, behandlingar m.m.

Det är alltid kul att få göra de här lite mindre jobben emellanåt som avbräck till de mer omfattande webbprojekten.

Tid 2010-12-20 Kategori Uppdrag och jobb Läs hela Läs hela inlägget Kommentera Kommentera

Layout till bokomslag

För en tid sedan fick FORMAT P i uppdrag att designa ett omslag till en bok. Med några få direktiv om utseendet började jag skissa i Photoshop.

Strax innan resan till Mexiko lämnade jag ifrån mig originalet som då skulle gå i tryck. När jag kom hem från resan, fanns ett exemplar av boken på köksbordet hemma. Alltid kul att se sina digitala jobb bli verkliga trycksaker.

Tid 2010-12-17 Kategori Uppdrag och jobb Läs hela Läs hela inlägget Kommentera Kommentera

10 gratis skrivmaskinsfonter

På en del webbar har jag sett att man använder rubriker i gammaldags skrivmaskinsstil. Jag tycker de kan vara coola i rätt sammanhang i all sin enkelhet, och har sökt efter några fonter i den här stilen.

Jag hittade massor, men de här 10 jag valt ut tycker jag var snyggast. Lite variation i utformningen och sen finns också våra svenska tecken å ä ö med hos alla.

Tid 2010-12-15 Kategori Typografi och teckensnitt Läs hela Läs hela inlägget Kommentera Kommentera

Vad betyder en logotype för dig?

Som företagare i branschen grafisk design, lägger man särskilt märke till allt det grafiska i sin omgivning. Företagsprofiler och logotypes är en av dessa saker.

En del företag tycks förvånande nog inte ha någon logotype. Både identitet och igenkänningstecken saknas alltså. Beror det på att man inte tycker det är viktigt eller inser man helt enkelt inte betydelsen av en konsekvent profil?

Tid 2010-12-09 Kategori Uppdrag och jobb Läs hela Läs hela inlägget Kommentera Kommentera

Skapa vinterlika inramningar till bilder

Nu i juletider blir det mycket små grafiska tips med jul-/vintertema här på Piah.se. Jag tycker det är så roligt att sitta och pilla med sådant här och delar gärna med mig av små tips.

Den här gången ett par enkla tips på hur du kan rama in dina julbilder som du gör i Photoshop. Lite rimfrost, lite is och snöflingor.

Tid 2010-12-06 Kategori Photoshop Läs hela Läs hela inlägget Kommentera Kommentera

Skapa egna personliga julkort

Varför inte klippa och klistra ihop dina egna personliga julhälsningar i år? Med hjälp av diverse grafiska element som du kan hitta på nätet, kan du skapa fantasifulla och roliga bildmontage med Photoshop.

De digitala julkorten skickar du sedan med e-post eller MMS till släkt och vänner. Snabbt, effektivt och portofritt.

Tid 2010-12-02 Kategori Photoshop Läs hela Läs hela inlägget Kommentera Kommentera

Grafiskt material med jul-tema

Det börjar bli dags att tänka på julhälsningar, julkort, placeringskort, etiketter och annat man kan hitta på som har med julen och grafisk design att göra.

Här presenterar jag lite gratis grafiskt stoff som kan användas i olika sammanhang. Fonter, dingbats, ikoner etc.

Tid 2010-11-29 Kategori Bilder och grafisk design Läs hela Läs hela inlägget Kommentera Kommentera

Min installation av Windows 7

Jag köpte min CD redan i somras och har dragit på det länge, eftersom jag vet hur mycket jobb det är. På grund av att jag ständigt har behov av en fungerande dator, är det också svårt att hitta en lucka i tidsschemat när det passar.

Men nu är det gjort. Windows 7 Ultimate sitter på plats efter ovanligt få irritationsmoment. Det här är min erfarenhet så här långt.

Tid 2010-11-24 Kategori Uppdrag och jobb Läs hela Läs hela inlägget Kommentera Kommentera

Ditt visitkort på webben

De flesta företag vill synas på webben, men tycker kanske inte att de har tillräckligt med material för att fylla en hemsida, eller tillräckligt med tid för att underhålla ett nyhetslöp eller en blogg.

Ett alternativ för dem kan då vara ett webbvisitkort. En enkel sajt bestående av bara en sida, där kunder hittar de viktigaste uppgifterna.

Tid 2010-11-22 Kategori Webbdesign och webbutveckling Läs hela Läs hela inlägget Kommentera Kommentera