Arkiv maj 2009

Teckensnittsfamiljerna i CSS

När vi ändå är inne på fonter och teckensnitt, kan jag passa på att presentera de fem teckensnittsfamiljerna i CSS. I en teckensnittsfamilj samlas alla teckensnitt med liknande utformning och stil i en grupp (familj).

Att ange en teckensnittsfamilj efter det eller de teckensnittsnamn du angett, är standard i CSS. Din stilmall får alltså en anmärkning om detta vid valideringen, om teckensnittsfamiljen saknas. Så här använder du teckensnittsfamiljerna i din stilmall.

Tid 2009-05-29 Kategori Webbdesign och webbutveckling Läs hela Läs hela inlägget Kommentera Kommentera

Teckensnitt och typografi

Jag är definitivt en person som gillar bokstäver mycket mer än siffror. Så länge det gäller bilder av siffror är det OK, men jag har aldrig gillat att räkna med dem. Runt utformningen av skrivtecken finns en hel vetenskap kallad typografi. Ett mycket intressant ämne med gamla anor.

Att ha lite kunskap om detta är definitivt på sin plats när man utformar texter av olika slag - dokument, information, anslag, webbsidor m.m.

Tid 2009-05-28 Kategori Typografi och teckensnitt Läs hela Läs hela inlägget Kommentera Kommentera

Testat nya mixen nr 10

CroftMix #10Har nu testat min nya mix ”CroftMix #10″ ett par gånger och den funkar helt OK. Den är en mix av helt vanlig instrumental och vocal trance.

Tyvärr har jag en förmåga att nästan tjata ut mina skivor innan det är dags att köra dem på ett träningspass. Jag vill gärna kunna varje övergång och ryck perfekt innan jag använder dem.

Tid 2009-05-24 Kategori Musik och film Läs hela Läs hela inlägget Kommentera Kommentera

Anfang med CSS

Anfang på två sättEn anfang är en överdrivet stor begynnelsebokstav i ett stycke. En sådan man brukar se i de lite mer påkostade sagoböckerna eller kanske i poetiska texter och liknande.

Här tänker jag ge lite tips på hur man kan göra detta i en webblayout, med XHTML och CSS.

Tid 2009-05-24 Kategori Webbdesign och webbutveckling Läs hela Läs hela inlägget Kommentera Kommentera

Flytande element i Firefox

Spalter sida vid sidaInnan jag lärde mig bemästra de flytande elementens mysterium i Firefox, orsakade strukturerandet av sidlayouter ganska mycket huvudbry.

Har du någon gång råkat ut för, eller sitter du kanske nu fast i problemet att Firefox inte lägger bakgrunden över hela din sidlayout? Den blir liksom kvar i en smal remsa högt upp på sidan. Häng med så förklarar jag närmare vad jag menar och hur du löser det.

Tid 2009-05-19 Kategori Webbdesign och webbutveckling Läs hela Läs hela inlägget Kommentera Kommentera

Rund smörgåstårta

Ibland tar man en paus i webberiet och gör en smörgåstårta eller tre! Vi hade födelsedagsbjudning här hemma igår och då gjorde jag tre stycken av dessa smarriga skapelser.

En smörgåstårta med bl.a. tonfisk och räkor, som inte tar en evighet att plocka ihop och som dessutom är väldigt uppskattad och god.

Tid 2009-05-10 Kategori Personligt Läs hela Läs hela inlägget Kommentera Kommentera